cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

10 + 12 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
 • Üretken Olmak İçin Terk Etmeniz Gereken 7 Alışkanlık

  Hangi alanda çalışırsanız çalışın, üretken değilseniz yandınız. Kimse vaktini verimli kullanmayan veya katma değer üretmeyen biriyle çalışmak istemez. Hemen korkmanıza gerek yok. Ayağa kalkın ve silkelenin. Üretken olmak için harekete geçin ve sizi geride tutan alışkanlıklarınızı terk edin.

  Yoksa sizi engelleyen alışkanlıkların neler olduklarını bilmiyor musunuz? Günlük hayatımızda işimizi yaparken üretken olmamızı engelleyen davranışların farkında olmayabiliriz. Ama bu yazıyı okuduğunuzda “vay be, bunlar mı üretkenliğimi engelliyormuş” diyeceksiniz. Hazırsanız yüzleşmeye başlayalım.

  1. Detaycı Olmayın
  Detaycı olmayın derken “aman salla gitsin” gibi bir moda girin demiyoruz. Eğer bir işi tamamlarken üzerinden en az on kere geçiyorsanız bunu yapmayın diyoruz. Bazı durumlarda en iyiye ulaşmaya çalışırken hem vakit kaybına uğrarız hem de üretkenliğimizi önemli ölçüde kaybederiz. Detaylarda boğulmak tam olarak kaçınmanız gereken şey. Gerektiği kadarıyla detaylara odaklanın ve fazlasından kaçının.

  2. İş Birliğine Açık Olun
  Her şeyi kendiniz yapamazsınız. Ne kadar mükemmeliyetçi olursanız olun, yardım almayı bilmek üretkenliğin en kilit yanıdır. Eğer yardım almayı reddederseniz tüm işler size kalacağı gibi asla ve asla işleri vaktinde yetiştiremeyeceksiniz. Bu yüzden ofis ortamında iş birliği tekliflerine olumlu yaklaşmak oldukça önemli. İş yükünü paylaşırsanız daha yaratıcı düşünebilir ve daha etkin çalışabilirsiniz.

  3. Daha Çok Değil Daha Akılcı Çalışın
  Daha çok çalışmak üretkenliği öldüren faktörlerden biridir. Bu noktada zaman planlaması oldukça önemli bir rol oynar. Daha çok çalışmak yerine daha az ama akılcı çalışmak, üretken olmak için oldukça faydalıdır. İlk olarak eğer acil yetiştirmeniz gereken işler varsa günü planlayarak başlayın. Daha sonra haftayı ve ayı planlayarak üzerinizdeki yükü azaltabilirsiniz.

  4. Erteleme Hastalığından Kurtulun
  Erteleme, çağımızın hastalığı olabilir. “Dur şu işi bitirip başlayacağım”, “önce yemek yesem daha iyi olur”, “çok yoruldum biraz dinlenip öyle başlayayım”… Tanıdık geldi mi? Çoğumuz bu gibi bahaneler bularak sürekli işlerimizi erteliyoruz. Erteleme, bizi daha üretken yapmak yerine engeller. Bir işi ertelediğiniz zaman işi yapma motivasyonunuz oldukça düşecektir. Aynı zamanda açık bir zihinle düşünmek yerine son dakikada yetiştirme telaşına düşme ihtimaliniz de oldukça yüksektir. Bu nedenle üretken olmak için erteleme hastalığınızı yenmeye çalışın.

  5. Aynı Anda Farklı İşleri Tamamlayın
  Tabii hem mail yazıp hem hesaplama yapın demiyoruz. Burada söylemek istediğimiz şey, bir işe başlamak için diğerinin bitmesini beklememeniz gerektiğidir. Aynı anda iki işle ilgilenirseniz birinden sıkıldığınızda diğeriyle devam edebilirsiniz. Ayrıca diğer işe geçtiğinizde beklemediğiniz bir şekilde yeni fikirler bulabilirsiniz.

  6. İhtiyacınız Yoksa İnternet Bağlantısını Kesin
  Bu belki de en zor uygulamalardan biri olabilir. Günümüzde nerdeyse yemek hazırlamak için bile internete ihtiyacımız var. Ama aslında internet çalışma sırasında üretkenliğinizi ciddi anlamda düşüren etkenlerden biri. Kendinize şunu sorun: Bilgisayarı açtığınızda ilk yaptığınız şey ne oluyor? Büyük ihtimalle en sevdiğiniz siteye girip en az yarım saat oyalanıyorsunuz. Daha sonra günün haberleri, dur şu maçın skoruna bakayım, Instagram’da neler olmuş derken işe başlamanız en az bir ya da iki saat gecikiyor. Üretken olmak veya üretkenliğinizi arttırmak istiyorsanız, dikkat dağıtıcı bu etkinlikleri en aza indirmeniz gerekiyor. İnternet bağlantınızı kesemiyorsanız, ciddi bir disiplin uygulayarak konsantrasyonunuzu artırabilirsiniz.

  7. Çalışırken Mola Verin
  Dinlenmiş bir beynin üretken olma olasılığı, yorgun bir beyinden çok daha yüksektir. Üretkenlik genellikle farklı değişkenlere bağlı bir süreçtir. Ama yorgun bir şekilde üretken olmaya çalışmanın pek de yararlı olacağını söyleyemeyiz. Kendinize dönüm noktaları belirleyin ve bu noktalarda molalar verin. Molanın türü tamamen size bağlı olacaktır. Kısa bir yürüyüş yapabileceğiniz gibi video oyunu oynayarak da beyninizi dinlendirebilirsiniz.

  bU İÇERİK 'gİRİŞİMCİKAFASI'NDAN ALTINDIR.