cpm_inboxCount

yazar adı gereklidir!

göster şifre gereklidir!

şifreni mi unuttun?

yazar adı gereklidir!

e-mail gereklidir!

göster parola gereklidir!

9 + 13 =

şifrenizi mi unuttunuz? Endişelenmeyin! Aşağıdaki bölgeden şifrenizi sıfırlayabilirsiniz!

e-posta gereklidir!

girişe dön

kapat
 • mutluluğun sırrı

  çoğumuzun zaman zaman mutsuzuz söylemi... mutlu olmayı beceremiyorum deyişi... bir şeye saptanıp kalma biçimi... oysaki herkes mutlu olabilir. mutluluğun sırrını öğrenebilir. dünyada birbirinden çok harikalar, insanları mutlu edecek şeyler var ama bunları göremeyen bizler var. küçük bir hikayeyle özetleyecek olursam...


  mutsuz olan bir çocuk, mutluluğun sırrını öğrenmek için zamanın bilge kişiyle görüşmeye gitmiş. 40 gün çölde yürüdükten sonra bir tepenin üzerinde bilgenin sarayını görmüş. muazzam, harika bir saraymış. çocuk hemen o tepeyi tırmanmış. bilgeyle görüşme sırası gelen çocuk, odaya girip bilgeye mutluluğun sırrını sormuş. bilge şuan kendisine bunu anlatacak zamanının olmadığını söyleyip, eline bir kaşık verip içine 2 damla yağ damlatarak, sen şimdi git 2 saat sonra gel demiş. bu süre zarfında da sarayı gez, dolaş demiş.


  çocuk 2 saat sonra geri gelmiş. bilge kişi sarayda yer alan güzelliklerden bahsetmiş çocuk hiçbirini görmediğini söylemiş. niye diye sorulduğunda da elindeki yağı dökmemek için çabaladığını, başka hiçbir şeye dikkat edemediğini söylemiş. bilgi kişi tekrar git dolaş, çevrendeki harikaları iyice tanı demiş. oturduğu evi tanımayan mutluluğun sırrını çözemez demiş.


  delikanlı kaşığı eline alarak tekrar sarayı gezmeye başlamış. bu sefer herşeyi inceden inceye görüp, büyük bir heyecanla incelemiş. bilgenin yanına dönünce herşeyi ayrıntılarıyla anlatmış.


  bilge de sana emanet ettiğim iki damla yağ nerede diye sormuş. kaşığa bakan delikanlı yağın dökülmüş olduğunu görmüş. bunun üzerine de bilge, işte oğlum dünyanın bütün harikalarını görerek mutluluğun sırrını öğrenebilirsin ama bunu kaşıktaki yağı unutarak yapabilirsin demiş.


  yaşadığımız şu hayatta kimse mutsuz olmak istemez. mutluluk içimizdedir, organlarımızda olan bir şey değildir. insan önce mutluluğun sırrını öğrenmeli sonra da kendi kendini mutlu edebilmeli.


  diyeceklerim bu kadar. işine gelen anlar....


  yaziyo yaziyoonline yaziyoonline